Aktuality

2. 11. 2023

SOUTĚŽ O NEJHEZČÍ VYDLABANOU DÝNI

Podzimní dny se začínají pomalinku zkracovat, a náš organismus se připravuje na přicházející ochlazení, a proto toužíme trávit více času v teple a pohodlí domova. Pro zpříjemnění těchto chvil jsme se rozhodli našim klientům připravit tvořivé dopoledne se soutěží o nejhezčí vydlabanou dýni.

Tato tradice vyřezávání dýní má své kořeny v irském a skotském folkloru, a poté přišla do Ameriky a stala se součástí halloweenu. S ní se pojí legenda o darebáku Jackovi, který za svého života velmi hřešil, dokonce podvedl i samotného ďábla, a když zemřel, za trest musí bloudit po zemi se svíčkou ve vydlabané dýni a svítit si na cestu. Halloween si pomalu nachází cestu i k nám. Tradičně se slaví 31. října v předvečer svátku všech svatých a jeho znakem se staly vyřezávané dýně. Strašidelné dýně se k nám dostaly už v 2. polovině 19. stolení. Prý i čeští chasníci je vyřezávali a dovnitř vkládali svíčku a používali je pro náhlé vystrašení, když je po setmění vystavili lidem za okno.

Pro naše klienty však vyřezávání dýní představuje skvělou příležitost, jak procvičit jemnou motoriku a popustit uzdu své fantazii a projevit svou kreativitu. Práce to je sice náročná, ale s malou dopomocí se každý zapojil a vytvořil malé umělecké dílo. Během dlabání, vyřezávání a dekorování dýní jsme si ještě stihli popovídat o dýních, jejich druzích, skladování a zpracování. V neposlední řadě i o tradicích halloweenu a jeho původu.

Pro malé chvilky odpočinku při tvoření a pro doplnění energie bylo připraveno malé občerstvení v duchu halloweenských pamlsků – linecké dýničky, či čokoládové bonbony ve tvaru očí.  Pro klienty byl navíc připraven krásný fotokoutek, kde se mohli nechat vyfotit se svým výtvorem nebo jen tak pro radost. Vydlabané a ozdobené dýně byly do druhého dne vystaveny v prostorách obchůdku, kde každý zaměstnanec, klient či návštěva svým hlasováním pomohli vybrat vítěze naší soutěže. Druhý den při dalším společném setkání jsme vyhlásili vítěze našeho tvořivého klání. Na prvním místě se umístil pan Mrvík, na druhém paní Pavlíčková a na třetím paní Hradská. První tři místa byla oceněna balíčkem kosmetiky či potravin. Ocenění si však zasloužili všichni, a proto obdrželi alespoň diplom za účast. Dýně teď budou rozmístěny po areálu domova a vytvoří nám na krátký čas příjemnou podzimní dekoraci.

28. 11. 2023

AKCE V DRHOVLI 12/2023

28. 11. 2023

ADVENTNÍ PEČENÍ

Advent se nezadržitelně blíží a s ním se vkrádá do našich domovů voňavé období roku plné sladkého pečení, zdobení a…

28. 11. 2023

PŘEDNÁŠKA NA TÉMA: EMIL ZÁTOPEK

V pondělí 27. 11. se v Drhovli konala přednáška na téma Emil Zátopek. Klienti si vyslechli informace o jeho kariéře a životě,…

zobrazit všechny aktuality