Aktuality

KUFR PLNÝ VZPOMÍNEK
31. 1. 2023

KUFR PLNÝ VZPOMÍNEK

Paměť nebývá vždy spolehlivá, přesto pro každého z nás jsou vzpomínky nedílnou a velmi důležitou součástí života. Vzpomínání na příjemné zážitky působí blahodárně na zdraví a mentální svěžest člověka. Vzpomínáme po celý život, hlavně v seniorském věku dostává vzpomínání svůj speciální význam.  Říká se, že čím je člověk starší, tím více vzpomíná. Na dětství, na přátele, na lásky, na místa, kde byl šťastný… možná i trochu bilancuje, co vše v životě zvládl, dokázal a nebo naopak. Přítomnost jako by byla zahalena v mlze, a budoucnost, kdoví – co bude! Ale vzpomínky zůstávají a mohou znovu ožít a zpříjemnit třeba jeden z pochmurných dnů.

Odborně se práci se vzpomínkami a vzpomínáním říká reminiscenční terapie, která je založena na faktu, že vědomosti a vzpomínky zůstávají uloženy v dlouhodobé paměti.

Proto i my, zde v domově, využíváme prvky této terapie při společných posezeních nazvaných „Kufr plný vzpomínek“. Pro navození příjemné atmosféry si společně uvaříme kávu a pak už jen vzpomínáme a necháme na sebe dýchnout závan starých dobrých časů. Otevřeme kufr plný nejrůznějších starých předmětů a vůní ze všedního života, pro zapojení více smyslů a pro napomáhání vybavování si. Během tohoto společného vzpomínání nad všemi starými poklady, které si může každý vzít do ruky a podrobně prozkoumat svými smysly, dochází k podpoře komunikace, pocitu sounáležitosti a sdílení zážitků.

Všechny srdečně zveme na tuto klienty velmi oblíbenou aktivitu– pojďte si s námi zavzpomínat  na doby dávno minulé a na to, po jaké cestě jste v životě prošli a co zajímavého prožili.

Dělej to, co MILUJEŠ, ať je Tvůj ŹIVOT jako DUHA – pestrý a plný barev. Protože na konci té duhy čeká POKLAD – VZPOMÍNKY na život, který jsi PROŽIL. – Simona Lavistrea Dočkalová (Zdroj: Https://citaty.net//citaty-o-vzpominkach/)

říjen akce v Písku
27. 9. 2023

AKTIVIZAČNÍ PROGRAM V PÍSKU V ŘÍJNU 2023

25. 9. 2023

VÝLET DO ALBRECHTIC

    Ve čtvrtek 21. září jsme se s našimi klienty vypravili na poslední letní výlet tohoto roku. Naším cílem se stal…

25. 9. 2023

SMYSLOVÁ AKTIVIZACE NA TÉMA: DARY LESA

Smyslová aktivizace pod vedením Jany Poštové, aktivizační praktikantky konceptu.

zobrazit všechny aktuality